Estonya Başbakanı Kaja Kallas Rusya’nın “arananlar listesi”nde

Rus muhalif site Mediazona, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın aranan kişiler listesini yayınladı. Listede Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı politikacı yer alıyor.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Stockholm, 13 Şubat (HİBYA) – Rus muhalif site Mediazona, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın aranan kişiler listesini yayınladı. Listede Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı politikacı yer alıyor.

Listede çok sayıda Ukraynalı askeri liderin yanı sıra, Rus hükümetinin suç işlediğinden kuşkulandığı Avrupalı politikacılar da yer alıyor. Listedeki tek başbakan ise Estonya Başbakanı Kaja Kallas. Böylece Rusya ilk kez başka bir ülkenin görevdeki bir başkanına adli soruşturma açmış oldu.

Kallas’ın ne için arandığı açık olmamakla birlikte, anonim bir resmi kaynağa atıfta bulunan Rus haber ajansı Tass’a göre bu durum Estonyalı yetkililerin Sovyet anıtlarını söküp yok etmesiyle bağlantılı.

Rus yetkililerin ayrıca Estonya Devlet Bakanı Taimar Peterkop, Litvanya Kültür Bakanı Simonas Kairys ve Letonya parlamentosu Saeima üyelerini arananlar listesine aldığı belirtidi.

Toplamda arananlar listesinde 95.000’den fazla kişi var. Listede çoğunlukla Rus vatandaşları yer alıyor.

Hibya Haber Ajansı

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.