eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır. Estonya ziyareti yapacak herkese mutlaka balık yemeklerinden denemesi tavsiye edilmektedir. 

Aynı zamanda bizim kültürümüzün meşhur yemeklerine de sahip bir mutfak kültürüne sahiptir. Bizde lahana sarması olarak bilinen ve genelde ege kesimlerinde sıkça tüketilen lahana sarması, Estonya’nın da önde gelen lezzetlerinden biridir. 

Kayanak: bigseventravel.com

Baltık devletleri kıyı kesimleri kapsadığı için yemek kültürleri de birbirine oldukça benzemektedir. En meşhur yemekleri arasında balık çeşitlerinin yer almasının da temel nedeni budur.

Estonya’nın En Çok Tercih Edilen Mutfak Lezzetleri

Estonya ziyareti sırasında tadılması gereken bir çok yemek ve içecek vardır. Ancak en çok tercih edilen ve Estonya’nın simgesi haline gelmiş lezzetler arasında Rye bread, Aspic, Semla ve balık yemekleri yer almaktadır.

Kaynak: travelsignposts.com

Rye bread yani çavdar ekmeği, tereyağı kullanılarak yoğurulup, odun ateşinde pişirilmektedir.

Kaynak: travel-blog-site.com

Bir diğer lezzet olan Aspic, görüntüsü itibari ile bir tatlıyı andırsa da aslında meze olarak tüketilen bir yemektir. Özellikle yılbaşında ve özel günlerde mutlaka sofralarda bulunan bir meze çeşididir ve kavrulmuş etlerin jöle ile birleştirilmesi ile yapılmaktadır.

En sevilen tatlı çeşidi olarak bilinen ürünlerden birisi de Semla’dır. Semla, ekmeklerin üst kısmı kesilip arasına krema koyularak yapılan bir tatlı çeşididir.

Kaynak: nordicestonia.com/

Somon ve alabalık kullanılarak hazırlanan balıklı yemekler de Estonya’nın simgeleri arasında yer almaktadır. Yapılan balıklı yemekler, özellikle turistler tarafından büyük beğeni toplamaktadır.

Estonya’nın Simgeleri Arasında Yer Alan Çikolata Dükkanı

Estonya ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de çikolata dükkanı Kalev’dir. Neredeyse her çeşit çikolatanın üretildiği ve sunulduğu bu çikolata dükkanı, adeta Estonya’nın bir simgesi haline gelmektedir. 

Estonya’yı ziyaret eden her turist mutlaka bu çikolata dükkanını ziyaret ederek çikolataların tadına bakmayı ve hediye olarak satın almayı da ihmal etmemektedir.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
leton-mutfagi

Letonya’nın 5 Mutfak Lezzeti

Köylü kültüründen gelen Letonya mutfağı, ılıman iklimde yetişen ürünlere ve deniz ürünlerine dayanır. Genellikle kuzey ülkelerinden etkilenen Letonya mutfağının önemli bir parçası ekmek ve süttür. 
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.
estonia, country, europe

Eston Dış Politikasına Genel Bakış

1991'de Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını yeniden kazanmasından bu yana Estonya, ulusal çıkarlarını destekleyen, güvenliğini güçlendiren ve ekonomik rekabet gücünü artıran bir dış politika geliştirme ve uygulamada önemli adımlar attı.