riga-opera-binası

Letonların Geleneksel Festivalleri

Letonya, oldukça dikkat çeken ülkelerden birisidir. Özellikle plajları ve ormanlarıyla ünlüdür. Bunun yanı sıra oldukça önemli festivalleri de bulunmaktadır. 
0 Paylaşımlar
0
0
0

Letonya, oldukça dikkat çeken ülkelerden birisidir. Özellikle plajları ve ormanlarıyla ünlü bir ülkedir. Bunun yanı sıra oldukça önemli festivalleri de bulunmaktadır. Peki Letonların geleneksel olarak kutladığı önemli festivaller nelerdir?

Letonyalılar, festivalleri çok severler. Bu nedenle çeşit çeşit festivalleri bulunmaktadır. Festivallerinde ise müzik kavramı daha ağır basmaktadır. Renkli ve eğlenceli festivaller ile turizmde ilerlemektedir. Letonların festivallerinde Baltık kültürünün izleri görülmektedir. Yeni bir kültür tanımak isteyenler için oldukça eğlenceli ve ilgi çekici festivalleri vardır. Letonya; mimari, müzik ve çeşitli kültür alanlarında ilerlemiş bir ülkedir.

Riga Opera Festivali

Kaynak: www.ubc.net

Riga’da yapılan festivalde halk müziğine dair izler görmek mümkündür. Letonların geleneksel olarak kutladığı önemli festivallerden biri olan Riga Opera festivali, her yıl büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Bu festivalin amacı, Letonyalı olan müzisyenleri tüm dünyaya tanıtmaktır., dünyanın birçok yerindeki müzisyeni bir araya getiren bu festival, oldukça eğlenceli bir festival olarak öne çıkmaktadır.

Positivus Festivali

Özellikle de genç kesimlere hitap eden Riga Opera festivali, iki gün sürmektedir. Yaz aylarının en iyi festivallerinden birisi olan bu festivale katılmak için binlerce turist Letonya’ya akın etmektedir. Positivus festivalinin gerçekleştiği yer ise Salacgriva’dır. Metal festivali olarak bilinen bu festival, Letonya’da geleneksel bir festival olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: positivusfestival.com

Yaz Festivali

Yemek festivali olarak kutlanan Yaz festivali, yaz gündönümünü kutlama amacı ile yapılmaktadır. Bu festivalde şenlik ateşinin yakılması gerekir. Yakılan bu şenlik ateşinin etrafında toplanılarak eğlenceli vakitler geçirilir. Festivalde yenilen hemen hemen her şey, yöresel lezzetlerden oluşur. Bu yöresel lezzetleri, ülkenin her yerinde bulmak mümkündür. Letonlar, bu festivalde yemelere doymazlar.

Riga Şehir Festivali

Letonya’nın kültür festivalleri arasında yer alan Riga Şehir festivali, karnaval havasında yaşanır. Yerel halkın kaynaşmasını hedefleyen bu festival, ücretsiz hizmetler de vermektedir. Örneğin Riga Şehir festivalinde konserler için ücret ödemenize gerek yoktur. Letonya insanlarını oldukça yakından tanımanızı sağlayan bu festifal, havai fişek gösterileri ile öne çıkmaktadır. Eğlenceyi, sanatı ve müziği yüz binlerce insana kavuşturan bir festivaldir.

Diğer Festivaller

Letonların geleneksel olarak kutladığı önemli festivallerden yukarıda bahsedilmiştir. Bu festivaller dışında yer alan diğer önemli festivaller ise şunlardır:

  • Lattelecom Riga Maratonu
  • Staro Riga Işık Festivali
  • Cesis Kalesi Ortaçağ Festivali

Bu geleneksel festivaller, Letonya’nın turistik açıdan kalkınmasına da neden olmaktadır. Letonya festivalleri, her yıl yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. Bu festivale katılmak amacıyla çeşitli ülkelerden ziyaretçiler de gelmektedir.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.