eston-bayragi-yakinplan

Estonya’yı Daha İyi Anlamak İçin Dinlemeniz Gereken Şarkılar

Bölgenin öneminden dolayı birçok farklı ülkenin yönetiminde de yaşayan halk büyük savaşlar da yaşamıştır. Fakat Estonya halkı tüm tarih boyunca halk müziğinden kopmayarak yüzlerce beste ile moral bulmuştur.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Baltık denizi çevresindeki ülkelerden birisi olan ve bu nedenle Baltık ülkeleri arasında yer alan Estonya, büyük bir kültüre ve geçmişe sahiptir. Bölgenin öneminden dolayı birçok farklı ülkenin yönetiminde de yaşayan halk büyük savaşlar da yaşamıştır. Fakat Estonya halkı tüm tarih boyunca halk müziğinden kopmayarak yüzlerce beste ile moral bulmuştur. Bir dönem diğer Baltık ülkelerine de öncülük eden Estonya bağımsızlık mücadelesinde bile şarkıların büyük bir önemi bulunmuştur.

Estonya Halk Şarkıları

Kaynak: estonianworld.com

Estonya şarkılarının özellikle halk şarkılarının büyük bir bölümü halkın izlerini taşımaktadır. Bu parçalarda yöre halkının destanları ve yaşadıkları zorluklar anlatılmakta ve  daha çok kadınlar tarafından söylenmektedir. Estonya halkı bu şarkılarda nefes ile çalınan geleneksel çalgı aletleri kullanmaktadır. Fakat son yıllarda da akordion, kanun ve keman gibi müzik aletleri de kullanılmaya başlanmıştır. Estonya halkı yüzyıllarca, şarkılarla iç içe yaşamış bir halk olarak bilinmektedir.

Şarkı ile Yapılan Bağımsızlık Mücadelesi

Dünyada onlarca bağımsızlık destanı bulunmaktadır. Bu bağımsızlık destanının tamamına yakını, savaş ve isyan ile kazanılan bağımsızlık mücadelesidir. Fakat Estonya halkının bağımsızlığı bunlara örnek verilmemektedir. Estonya halkı büyük bir coşkuyla söyledikleri bağımsızlık türküleri ile bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir ve 1987 yılında yapılan bir müzik festivalinden sonra halkın başlattığı vatansever şarkılar tüm sokaklarda günlerce söylenmiş ve bağımsızlık da bu şekilde gelmiştir.

Estonya Müzik Festivalleri

eston-sarki-festivali

Estonya büyük bir tarihe sahiptir. Birçok önemli şehrinde eski çağlardan kalan önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Özellikle yuvarlak kuleler ve kaleler Estonya kültürünün bir sonucudur. Estonya’da yerel halkın kıyafetleri de farklıdır. Tarihine düşkün olan Estonya halkı sık sık müzik festivalleri düzenlemekte ve bu festivallerden birinde de bağımsızlığını ilan eden Estonya halkı, o günü bağımsızlık günü olarak kutlamaktadır. Estonya’da yaşayan onlarca farklı müzik sanatçısı bu organizasyonlarda bulunarak halka sanatlarını sergilemektedir. Estonya müzik sanatçıları içerisinde Sven Tüür gibi birçok sanatçı uluslararası üne kavuşarak ülkelerini gurulandırmaktadır.

Estonya’nın İkonik Halk Şarkıları

Estonya halkını en iyi anlatan ve halkın tarih boyunca yaşadıkları olaylar ile efsanelerini vurgulayan onlarca şarkı bulunmaktadır. Bu şarkılara örnek,

“Mats alati on tubli mees”
“Tule minu ildaja istumaie, videvikku vietämäie!”
“Neiu, neiu, sina minu neiu, ainult sind ma armastan”
Luust sõrmus
Mu Isamaa

Bu parçalar içerisinde Mu Isamaa parçası, ülke için çok önemli bir yere sahiptir. Bağımsızlık mücadelesinden önce Rusların yasakladığı bu parçayı on binlerce Letonyalı, Talinn meydanında okumaya başlamış ve bağımsızlık destanı da bu meydanda yazılmıştır.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
LEHİSTAN

“Lehistan Elçisi Nerede?”

Bugün sizlerle tarih sayfalarından ilginç bir anekdotla birlikteyiz. Hikaye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir olayı anlatıyor ve Lehistan (Polonya) vekilinin varlığıyla ilgili bir soruya odaklanıyor.
Karaim-Yahudileri-foto

Karaylar ve Litvanya

Yıllardır Rusya'nın zulümleri ve ırklar arası çatışmaların arasında kalan ancak günümüze kadar her Türk toplumu gibi varlıklarını son derece iyi bir şekilde koruyan Karaylar günümüzde Litvanya ve çevre ülkelerde yaşamaktadır.
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.