Litvanya ve Zalgiris Kaunas Basketbol Takımı-2

Litvanya ve Zalgiris Kaunas Basketbol Takımı

Basketbol onlarca farklı ülkede oynanan ancak genellikle futbolun gölgesinde kalan bir spor dalıdır. Fakat Litvanya’da bu durum geçerli değildir. Litvanya’da spor denildiğinde herkesin aklına basketbol gelmektedir.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Basketbol onlarca farklı ülkede oynanan ancak genellikle futbolun gölgesinde kalan bir spor dalıdır. Fakat Litvanya’da bu durum geçerli değildir. Litvanya’da spor denildiğinde herkesin aklına basketbol gelmektedir. Ülke çok küçük olmasına rağmen basketbolda uluslararası arenada birçok başarıyı elde etmiştir. 

Litvanya’da her şehirde hatta her ilçede binlerce kişi kapasiteli basketbol salonları bulunmaktadır. İnsanlar boş zamanlarında basketbol oynamakta ve gençler basketbol oynamaları için teşvik edilmektedir. Bu da Litvanya’da  basketbolu hayatın bir parçası haline getirmektedir.

Kaynak: www.lrt.lt

Litvanya Basketbol Akademileri

Litvanya’nın basketbolda büyük bir başarı elde etmesinin en büyük sebeplerinden biri altyapıya verdikleri önemdir. Ülkede onlarca farklı altyapı tesisleri bulunmakta ve gençler bu tesislerde basketbolu öğrenerek sosyalleşmektedir. Litvanya’da hemen hemen herkes basketbol oynamakta ve ülkenin büyük bir kısmı bir kulübün lisanslı basketbol oyuncusudur. 

Ülkede Marciulonis ve Sabonis akademileri profesyonel olarak basketbolcu yetiştiren akademiler arasında yer almaktadır. Litvanya milli takımında forma giyen oyuncuların büyük bir kısmı da bu akademilerden mezun olan gençlerden oluşmaktadır.

Kaynak: www.fiba.basketball

Litvanya’da Basketbol Oynamak

Ülkede profesyonel iki farklı lig bulunmakta ve bu ligin dışında amatör lig imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca okul, üniversite ve birçok gençlik ligleri de düzenlenmektedir. Bu ligler de ülkede büyük bir önem arz etmekte ve binlerce taraftar tarafından desteklenmektedir. Litvanya’da basketbol diğer ülkelerde futbola verilen değer kadar değerlidir. Tüm bunlar da haliyle ülkeye basketbol alanında başarılar getirmeye yöneliktir.

Litvanya Basketbol Milli Takımı

Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Litvanya basketbolda dünyanın en iyi takımlarından biridir. FİBA sıralamasında 4. Olan ülke, 1936 yılından bu güne hemen hemen tüm uluslararası basketbol organizasyonlara katılmıştır. Olimpiyat oyunlarında üç kez 3. olan Litvanya basketbol milli takımı, bir kez de 4. olmuştur. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda da 3 kez şampiyon olan Litvanya, bu turnuvadaki birçok rekorun da sahibidir.

Zalgiris Kaunas Basketbol Takımı

Litvanya Basketbol Ligindeki en başarılı takımların başında Zalgiris Kaunas takımı yer almaktadır. 1944 yılında kurulan takım birçok ulusal ve uluslararası başarılara sahiptir. Zalgiris Kaunas takımının elde ettiği başarılardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Kaynak: www.euroleague.net
  • Litvanya Basketbol Ligi şampiyonluğu : 22 kez
  • Sovyetler Birliği Şampiyonluğu : 5 kez
  • Sovyetler Birliği Kupası : 1 kez
  • Baltık kupası : 2 kez
  • EuroCup : 1 kez
  • Baltık Ligi : 4 kez

Maçlarını 14 bin kapasiteli Zalgiris Arena’da oynayan yeşil beyazlı takım, ayrıca 1 kez Euro League kupasını da kazanan taraf olmuştur.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
LEHİSTAN

“Lehistan Elçisi Nerede?”

Bugün sizlerle tarih sayfalarından ilginç bir anekdotla birlikteyiz. Hikaye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir olayı anlatıyor ve Lehistan (Polonya) vekilinin varlığıyla ilgili bir soruya odaklanıyor.
Karaim-Yahudileri-foto

Karaylar ve Litvanya

Yıllardır Rusya'nın zulümleri ve ırklar arası çatışmaların arasında kalan ancak günümüze kadar her Türk toplumu gibi varlıklarını son derece iyi bir şekilde koruyan Karaylar günümüzde Litvanya ve çevre ülkelerde yaşamaktadır.