latvia-dance-and-song-festival

Müzik, Genç Bir Ulus ve Letonya

Letonya’nın tarihine bakıldığında yaklaşık 700 yıl işgal altında kalmasına rağmen milli benliklerini kaybetmemişlerdir. Milli benliklerini korunmasında şarkılar ve danslar etkili olmuştur.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Letonya’nın tarihine bakıldığında yaklaşık 700 yıl işgal altında kalmasına rağmen milli benliklerini kaybetmemişlerdir. Milli benliklerini korunmasında şarkılar ve danslar etkili olmuştur. Letonların kim olduğu ve nereden geldiklerine dair şarkılarında farklı doneler yer almaktadır. Bundan dolayı her 5 yılda bir şarkı ve dans festivalı düzenlenmektedir. Bu yazımızda sizlere bu halk şarkılarından genel olarak bahsedeceğiz.

Letonya ve Halk Şarkıları

Letonca Avrupa’da konuşulan en eski dillerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Letonlar dünyada en çok folklor şarkılarına sahip ülke olarak bilinmektedir. Bunlardan en önemlileri;

  • Angel in Disguise,
  • Cake to Bake,
  • Beautiful Song,
  • Funny Girl,
  • Dziesma par laimi

olarak bilinmektedir.

Birçok şarkıya sahip olan Letonya’nın en önemli festivallerinden birisi olan Şarkı ve Dans Festivali, 1878 yılından beri yapılmakta ve günümüzde kutlanmaya devam edilmektedir.

Letonya’nın Şarkı Devrimi

Önemli şarkılara sahip olan Letonya, bu özelliğini Rusya’ya karşı bir baş kaldırı olarak kullanmıştır. Bundan dolayı Leton halk şarkılarında milli duygular daha çok ön plana çıkmaktadır. Şarkılar söylenirken ağlayan şarkıcı ve seyircilere rastlanmaktadır. Estonya’da bir meydan halkın bir anda söylemiş olduğu “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” şarkısı tüm Baltık ülkelerine yayılmıştır. 20.000 kişinin bir anda bu şarkıyı söylemesiyle onları nasıl engelleyeceklerini bilemediklerinden dolayı sömürgeciler de sessiz kalmışlardır.

Letonya Şarkı ve Dans Festivali

Ülkenin en önemli organizasyonlarından biri olan Şarkı ve Dans Festivali, 5 yılda bir coşkuyla kutlanılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçiler Letonya halk şarkı ve danslarını izlerler. Şarkılar çok duygu yüklü tarzları yansıtmaktadır. Şarkı ve Dans Festivalinde her zaman milli marşlarına yer veren Letonya halkının milli marşlarını söylerken ağladıklarını görmeniz işten bile değildir.

Letonya Halk Müziği

Kaynak: www.ppkokles.lv

Letonya halk şarkılarında çok önemli olan müzik aletlerinin başında Kokle gelmektedir. Aynı zamanda halkın ulusal müzik sembolü olan Kokle, Letonya halk kültürü kanunları arasında yer almaktadır. Halk dilinde pelesenk olmuş bir halk şarkısı Kokle yardımı ile söylenmektedir. Eski Kokleler hala Letonya Müzesinde muhafaza edilmektedir. Leton halk müziği uzun yıllar Alman kültürünün etkisinde kalmasına rağmen ulusal bir müzik okulunu açmayı başarmışlardır. Ülkenin halk müziğinin gelenekleri çok eskiye dayandığı için oldukça zengin bir miras olarak  bilinmektedir. Leton topraklarında yaşayan insanlar her zaman kültürlerine sahip çıkarak başta halk şarkıları olmak üzere birçok değerin kaybolmasını engellemiştir.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
leton-mutfagi

Letonya’nın 5 Mutfak Lezzeti

Köylü kültüründen gelen Letonya mutfağı, ılıman iklimde yetişen ürünlere ve deniz ürünlerine dayanır. Genellikle kuzey ülkelerinden etkilenen Letonya mutfağının önemli bir parçası ekmek ve süttür. 
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.