russian passport
russian passport

Estonya Tarafından Verilmiş Schengen Vize Sahibi Rusların Ülkeye Girişi Yasaklanacak

Eston hükümeti 11 Ağustos Perşembe günü yaptığı duyuruda Estonya tarafından verilen Schengen vizesine sahip Rusların ülkeye girişini yasaklayacağını belirtti.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Eston hükümeti 11 Ağustos Perşembe günü yaptığı duyuruda Estonya tarafından verilen Schengen vizesine sahip Rusların ülkeye girişini yasaklayacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, hükümetin haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu yaptırım, vizelerin geçerli kalacağı, ancak vize sahiplerine Estonya’ya girerken yaptırım uygulanacağı, Estonya’ya girişlerine izin verilmeyeceği anlamına geliyor” dedi.

Karar, diğer AB üyeleri tarafından verilen vizelere sahip Rus vatandaşları için geçerli değil. Ancak bu konunun bu ay AB ile gündeme getirileceğini söyledi.

Reinsalu, anavatanı Estonya olan veya Estonya’da daimi ikamet eden Rus vatandaşlarını da etkilemeyeceğini söyledi.

Kuralın istisnaları şunları içerir:

  • Estonya’da çalışan Rus büyükelçiliği çalışanları ve aile üyeleri;
  • Mal ve yolcu taşımacılığında doğrudan yer alan çalışanlar;
  • AB hukuku kapsamında serbest dolaşım hakkına sahip olanlar;
  • Yakın akrabaları ziyaret eden kişiler;
  • İnsani nedenlerle giren insanlar.

Hükümet tüm AB üye devletlerini kuralı benimsemeye zorluyor.

“Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlıkları olarak, Estonya tarafından verilmemiş Schengen vizesi olan Rusya Federasyonu vatandaşlarına Estonya sınırlarını kapatmanın nasıl mümkün olacağı sorusuna ilişkin olası önerileri ise önümüzdeki hafta hazırlayacağımız konusunda anlaştık.” dedi bakan.

İLAVE SINIR KONTROLLERİ GELECEK HAFTA BAŞLAYACAK

İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Müsteşarı Veiko Kommusaar, Rusya sınırındaki Narva, Luhamaa ve Koidula sınır kapılarında önümüzdeki haftadan itibaren ek vize kontrollerinin yapılacağını söyledi. Tallinn Limanı’nda veya Ikla ve Valga’nın güney sınırında ekstra denetim yapılmayacağını söyledi. Kommusaar, “Başka bir üye devlet sorumluluk alıp Rus vatandaşlarını Schengen bölgesine kabul ettiyse ve bunun için oturma izni verdiyse, o zaman Schengen serbest dolaşımı bağlamında insanlar diğer ülkeleri de ziyaret etme hakkına sahiptir.” diye beyanda bulundu.

Estonya 53.000 geçerli, kısa süreli vize vermiş ve bunun yarısından biraz fazlası yeni düzenlemelerden etkilenecek.

Ayrıca Estonya’da eğitim gören ve oturma izinlerini bir yıl uzatabilecek Rus öğrenciler için ek bir istisna getirildi. İçişleri Bakanı Lauri Läänemets, eğitimlerini nominal sürede tamamlayamayan Rus öğrencilerin baharda uygulanan yaptırımlar nedeniyle zor durumda kaldığını söyledi.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.