Eston Soul Sanatçısı Rita Ray

Bu yazımızda sizlere Eston müziğinin parlayan isimlerinden Rita Ray’den bahsedeceğiz. Kısaca kendisinden bahsetmek gerekirse Rita Ray (gerçek adı Kristi Raias, 26 Ağustos 1996 doğumlu) Estonyalı bir şarkıcı ve söz yazarıdır.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Bu yazımızda sizlere Eston müziğinin parlayan isimlerinden Rita Ray’den bahsedeceğiz. Kısaca kendisinden bahsetmek gerekirse Rita Ray (gerçek adı Kristi Raias, 26 Ağustos 1996 doğumlu) Estonyalı bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Ağırlıklı olarak r&b ve diskodan etkilenen bir soul müziği icra ediyor. Rita Ray’in grubunda ayrıca Artis Boriss (klavye), Kristen Kütner (gitar), Jasper Alamaa (bas gitar) ve Ott Adamson (davul) yer alıyor.

Peki Rita Ray, kariyerini bugünkü seviyelere taşımadan önce ne yapıyordu ve kariyerini inşa ederken hangi aşamalardan geçti. Gelin sanatçıya biraz daha yakından bakalım.

15 Kasım 2019’da Rita Ray’in insan ilişkilerinin zorluklarından ilham alan ilk albümü “Old Love Will Rust”, Funk Embassy Records tarafından yayınlandı. Albüm dijital olarak, CD ve plak olarak yayınlandı ve Lexsoul Dancemachine’den Martin Laksberg ve Robert Linna’nın da yer aldığı Solid Gold Sound prodüksiyon ekibiyle işbirliği içinde yayımlandı. Estonyalı söz yazarı ve müzisyen Vaiko Eplik, albümü Estonya’nın en iyi soul albümü olarak adlandırdı. 

“Old Love Will Rust”, 2020 Estonya Müzik Ödülleri’nde dört adaylık kazandı: Yılın Albümü, Yılın Kadın Sanatçısı, Yılın İlk Albümü ve Yılın Pop Sanatçısı. Albümdeki tekli “Disco Stu”, BBC 2’nin The Craig Charles House Party programında destek ve yayın süresi buldu.

13 Mart 2021’de Rita Ray, Eesti Raadio’nun Birinci Stüdyosunda 11 kişilik bir yaylı çalgılar topluluğu ile kaydedilen “Love Ain’t The Same” single’ını yayınladı. Genç sanatçının bir besteci olarak artan özgüveni, orkestral ve sinematik ruh izlerine giderek daha fazla yönelen son çalışmalarına yansıdı. 

13 Ağustos 2022’de Rita Ray, stüdyo albümünün ikinci parçası olan “No Greater Love” single’ını yayınladı. Rita Ray’in duygusal vokallerine, dört kişilik bir grup ve şef Kaspar Männ yönetimindeki Pärnu Şehir Orkestrası tarafından çalınan, yeni mezun EMTA şarkıcısının kendisinin yazdığı bir yaylı aranjman eşlik etmiştir.

25 Ağustos’ta Estonya Caz Birliği ve Jazzkaar festivali, Telliskiv’deki Serbest Sahne’de Estonya’nın en önde gelen caz müzisyenlerini ödüllendirdi. Rita Ray, Genç Caz Yeteneği unvanını aldı.

30 Aralık’ta, Rita Ray’in de “Love Ain’t The Same” şarkısıyla performans sergilediği Kultuurikatlas’ta Radio 2’nin yıllık hit galası düzenlendi. Bu galada, Radio 2 editoryal favori ödülünü kazandı.

Radio 2, her yıl Hollanda’nın Groningen kentinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük yeni yetenek müzik festivali Eurosonic Noorderslag’da (ESNS) Rita Ray’i dünya müzik endüstrisinin beğenisine sundu.

Alexela Konser Evi’nde 26 Ocak’ta düzenlenen Estonya Müzik Ödülleri 2022 galasında Rita Ray’in “Love Ain’t The Same” şarkısı yılın en iyi şarkısı olarak açıklandı.

18 Kasım’da; Rita Ray’in “A Life of Its Own” adlı albümden sanatçının favorilerinden biri olan “Please Wait For Me” single’ı yayınlandı. “Please Wait For Me”, Sõprus Puiestee’nin şarkısındaki gibi tüm insanların güzel ve iyi olmadığının keşfedilmesiyle ilgili. 

28 Kasım’da besteci, şarkıcı ve söz yazarı Rita Ray, plak şirketi Estonya Funk Embassy Records gözetiminde ikinci albümü “A Life of Its Own”u çıkardı. Albümün tanıtım konserleri 3 Aralık’ta Tartu’daki Vanemuise’de ve 10 Aralık’ta Tallinn’deki Alexela konser salonlarında gerçekleşti. Rita Ray’in orkestrasına şef Kaspar Mänd liderliğindeki 25 kişilik ÜENSO orkestrası eşlik etti.

26 Ocak’ta düzenlenen Estonya Müzik Ödülleri 2023 galasında Rita Ray, yılın kadın sanatçısı ünvanını kazandı. Rita Ray’in “A Life of Its Own”u Yılın Albümü seçildi.

Kuldne Plaat 2023 ödül galasında, “2023 Yılının Kadın Sanatçısı” ödülüne Rita Ray layık görülmüştür.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.
estonia, country, europe

Eston Dış Politikasına Genel Bakış

1991'de Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını yeniden kazanmasından bu yana Estonya, ulusal çıkarlarını destekleyen, güvenliğini güçlendiren ve ekonomik rekabet gücünü artıran bir dış politika geliştirme ve uygulamada önemli adımlar attı.