jacob-hurt-mavizemin

Jacob Hurt Kimdir?

Eston bir halkbilimci ve dilbilimci olan Hurt, aynı zamanda bir ilahiyatçıdır. Bunun yanında Eston halk şarkılarına dair de çalışmaları vardır.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Eston bir halkbilimci ve dilbilimci olan Hurt, aynı zamanda bir ilahiyatçıdır. Dilbilimi alanında önemli eserler veren Hurt’ın bu konudaki en çok bilinen eseri Estonca’daki kelime kökenlerine ilişkin eseridir. Aynı zamanda Eston halk şarkılarına dair de bir çalışma yapmak istemiştir.

Eston Halk Şarkıları İncelemesi

eston-sarki-festivali

Jacob Hurt halk şarkıları ile ilgili bir derleme yapmak için neredeyse Estonya’daki bütün evlere girip bütün halk şarkılarına dair bir çalışma yapmayı hedeflemiştir. Bu çalışmayı başlatmak için bir basın toplantısı düzenlemiş ve bu toplantıda yaklaşık olarak 1400 gönüllüyü örgütlemiştir. 

Ancak çalışma hazırlanırken Hurt mali zorluklarla karşılaşmıştır. Bu zorluklara rağmen zorlu çalışmayı sürdürmüş ve ilk dört cildi yayınlamayı başarmıştır. Aynı konuya dair üç ciltten oluşan farklı bir çalışması da bulunan Hurt’ın Eston halk bilimi için katkısı çok büyüktür.

Jacob Hurt’ın Hayatı

Üniversitede din ve dil bilimi konularında eğitim gören Hurt, daha öğrencilik yıllarında iken aktif bir gençtir. Estonya Öğrenci Topluluğu’nun da bir üyesi olan Hurt, gençliğinden itibaren Estonya kültürü için çalışma yapmak konusunda heveslidir. Din, dil ve halk şarkılarından oluşan kültürel incelemeleri Estonya için çok önemlidir. Estonyalıların ulusal bilincinin gelişmesinde ve kendi kültürlerini öğrenme konusunda Hurt’ın çalışmalarının büyük bir önemi bulunuyor.

jacob-hurt-portre

Halk Kültürünün Gelişmesi

Dünyadaki bütün halklar için şarkılar, söylenceler ve dilin gelişimi konusundaki çalışmalar önemlidir. Estonyalılar ise bu konudaki çoğu bilgisini Hurt’a borçludur. Bir halk kültürünün ve bilincinin gelişmesi için her halkın kendi dili ve şarkıları konusunda bilgiye ihtiyacı vardır. 

Her ne kadar baştan belirlediği altı ciltlik çalışmasını tamamlayamamış olsa bile Hurt, çok sayıda katılımcı ile birlikte Eston halk kültürüne dair önemli eserler vermiştir. Maddi zorluklar içerisinde yazdığı bu eserler Eston kültürü için çok değerlidir. Ülkede bir çok cadde ve yere ismi verilen Jacob Hur, Estonyalılar’ın yakından tanıdığı ünlü bir halkbilimcidir.

Eston Halk Kültürü

Eston halk kültürü İskandinav kültüründen önemli izler taşır ve aynı zamanda yerel farklılıkları da barındırır. Slav ve Alman kültürlerinin de bir karışımı olan Eston kültürü Rusya, Danimarka ve İsveç kültürlerinden de etkilenmiştir. Estonca da bu kültürlerin dillerinden oluşan bir karışımdır. Eston halk kültüründe ve şarkılarında doğa olayları büyük bir yer kaplar ve Jacob Hurt sayesinde de pek çok halk şarkısı literatüre kazandırılmıştır.  

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
LEHİSTAN

“Lehistan Elçisi Nerede?”

Bugün sizlerle tarih sayfalarından ilginç bir anekdotla birlikteyiz. Hikaye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir olayı anlatıyor ve Lehistan (Polonya) vekilinin varlığıyla ilgili bir soruya odaklanıyor.
Karaim-Yahudileri-foto

Karaylar ve Litvanya

Yıllardır Rusya'nın zulümleri ve ırklar arası çatışmaların arasında kalan ancak günümüze kadar her Türk toplumu gibi varlıklarını son derece iyi bir şekilde koruyan Karaylar günümüzde Litvanya ve çevre ülkelerde yaşamaktadır.
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.