oskar loorits

Oskar Loorits ve Estonya Halk İnancının Temelleri (Grundzüge des estnischen Volksglaubens)

Bu yazımızda sizlere Eston halkbilimi için önemli bir yeri olan Oskar Loorits’ten bahsedeceğiz.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Oskar Loorits, Estonya folkloru ve inanç sistemleri hakkındaki çalışmalarına önemli katkılarda bulunan Estonyalı bir etnograftır. Loorits en çok Estonya halk biliminde bir klasik haline gelen üç ciltlik çalışması “Grundzüge des estnischen Volksglaubens” (Estonya Halk İnancının Temelleri) ile tanınır.

Kitabın İlk Yayınlanışı

Bu kitabın ilk cildi 1949’da, ardından ikinci cildi 1952’de ve üçüncü cildi 1959’da yayınlanmıştır. Çalışma; kökenleri, gelişimi ve Estonya üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere Estonya halk inançlarının kapsamlıca ele almıştır.

Loorits’in Estonya halk inançları üzerine yapmış olduğu bu çalışması, uzmanlara göre Estonya inançlarını izole edilmiş örnekler olarak kaydetmek yerine, temel yapılarını ve kalıplarını anlamaya çalıştığı için ve kullandığı yaklaşımı itibariyle benzersizdir. Bu sebeple “Grundzüge des estnischen Volksglaubens”; Estonya halk inançlarının bütüncül bir görünümünü sunar, bunları birbirleriyle ve Estonya’nın daha geniş kültürel ve tarihi bağlamıyla ilişkili olarak inceler.

Çalışmanın ilk cildinde, Estonya halk inançlarının kökenlerine ve gelişimine odaklanılıyor. Loorits, çeşitli tarihi ve kültürel faktörlerin Estonya inançlarının zaman içindeki gelişimi üzerindeki etkisini inceleyerek Estonya inançlarının köklerini Hıristiyanlık öncesi döneme kadar izliyor. Ayrıca Estonya halk inançları ile Hıristiyanlık ve şamanizm gibi diğer inanç sistemleri arasındaki ilişkiyi de irdeler.

İkinci cildindeyse, Estonya halk inançlarında yaygın olan çeşitli temaları ve motifleri inceleyen Loorits; hayaletler ve iblisler gibi doğaüstü varlıklara inanç, doğanın ve mevsimlerin önemi ve belirli ayin ve ritüellerin önemi gibi Estonya folklorunda tekrar eden bir dizi ana temayı açıklamaya çalışmıştır.

Eserinin üçüncü ve son cildi ise Estonya halk inançlarının Estonya kültürü ve kimliği üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Loorits, Estonya halk inançlarının sanatı, edebiyatı ve diğer kültürel ifade biçimlerini nasıl etkilediğini ve bunların diğer Baltık ülkelerinden ayrı bir halk olarak Estonya ulusal kimliğinin oluşumuna nasıl katkıda bulunduğunu incelemiştir.

Loorits ve yadsınamaz etkisi

Genel olarak, “Grundzüge des estnischen Volksglaubens”, Estonya halk biliminde bir dönüm noktası çalışmasıdır. Bu yüzden Estonya ve ötesindeki folklor ve inanç sistemleri üzerine derin bir etkisi olmuştur. Loorits’in Estonya halk inançları araştırmalarına yaklaşımı, nesiller boyu akademisyenleri ve araştırmacıları etkilemiştir ve onun çalışmaları, Estonya’nın zengin ve çeşitli kültürel mirasıyla ilgilenen herkes için değerli bir kaynak olmaya devam etmektedir.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.
estonia, country, europe

Eston Dış Politikasına Genel Bakış

1991'de Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını yeniden kazanmasından bu yana Estonya, ulusal çıkarlarını destekleyen, güvenliğini güçlendiren ve ekonomik rekabet gücünü artıran bir dış politika geliştirme ve uygulamada önemli adımlar attı.