jakobson

Carl Robert Jakobson ve Eston Ulusal Uyanışı

Estonya halkının, bölgedeki Almanlarla aynı eşit haklara sahip olduğunu savunan ve ayrıcalıkların sona ermesi için çalışan bir liderdi. 1882 yılında 40 yaşındayken ölen Carl Robert Jakobson, Eston ulusal uyanışında önemli rol almıştır.
0 Paylaşımlar
0
0
0

1841 yılında doğan Carl Robert Jakobson, 1860 – 1880 yıllarında Livonia Valiliği yapmış; Estonya, soyluların egemen olduğu hükümet tarafından yönetilirken, reformları savunan radikal kanadın lideriydi. 

Estonya halkının, bölgedeki Almanlarla aynı eşit haklara sahip olduğunu savunan ve ayrıcalıkların sona ermesi için çalışan bir liderdi. 1882 yılında 40 yaşındayken ölen Carl Robert Jakobson, Eston ulusal uyanışında önemli rol almıştır.

Jakobson’ın Mesleği

Carl Robert Jakobson, Estonya Ulusal Uyanış hareketinin lideridir. Meslek olarak, yazar, politikacı, gazeteci ve öğretmen olarak yaşamını sürdüren Jakobson, Eston Ulusal Uyanış hareketini gerçekleştirebilmek ve kültürel uyanışı destekleyebilmek için 1878 yılında Sakala gazetesini kurdu. Daha sonra ülkede en etkili olan derneklerden, Estonya Edebiyatçılar Derneği’nin kurulmasını sağladı. Tüm çalışmaları, bölgedeki Almanlarla Eston halkının eşit siyasi haklara sahip olmasını sağlamak üzerineydi.

Ants Laikmaa, Public domain, via Wikimedia Commons

Siyasi Faaliyetleri

Livonia Valiliği, 1860 ile 1880 yılları arasında soyluların egemen olduğu hükümet tarafından yönetilirken; Carl Robert Jakobson, Estonya Ulusal Hareketi’nin, ekonomik ve politik programından sorumluydu. Reformları savunan radikal kanadın lideri Jakobson, Eston halkını bilinçlendirmeye ve haklarını almaları için onları yönlendirmeye başladı. 

Günümüzde Estonya halkının sahip olduğu eşit siyasi hakların kazanılmasında büyük rolü olan Jakobson. 1878 yılında Sakala gazetesini kurduktan sonra yaptığı yayınlarla, Estonya kültürel uyanışını desteklemeye ve en önemli destekçisi olmaya başladı.

Photo: J. Steinberg (St. Petersburg) via https://sisu.ut.ee/

Estonya

Estonya, Kuzey Avrupa ve Baltık denizinde bulunan bir ülkedir. Estonya devleti ana kara parçası ile birlikte 2222 adadan oluşmaktadır. Başkenti ülkenin en büyük şehirlerinden olan Talinn’dir . Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra özgürlüğüne kavuşmuş ve daha sonra Avrupa Birliğine ve Nato’ya katılmıştır. Carl Robert Jakobson, Estonya halkını,n bugün sahip olduğu siyasi hakları kullanmasına büyük katkı sağlamıştır. Estonya’da ana dil Estonca’dır ve ikinci dil olarak Fin dili kullanılmaktadır.

Foto kaynağı: Siim Verner Teder, visitestonia.com aracılığıyla

Carl Robert Jakobson ve Estonya

Carl Robert Jakobson 1841 – 1882 yılları arasında yaşamış ve Estonya ulusal uyanışının lideri olarak bilinen en önemli isimler arasında yer almıştır. Asıl mesleği öğretmenlik olan Jakobson, aynı zamanda yazar, siyasetçi ve gazeteci olarak da hizmet vermiştir. Siyasi kişiliği ve yaptığı çalışmalarla 19. Yüzyılın ikinci yarısında, Estonya halkının bölgedeki egemen ülkelerin halkları ile eşit haklara sahip olması için mücadele etmiştir. 

Günümüzde, Estonya’nın ulusal uyanış lideri olarak anılmakta ve Kurgja şehrinde kendi adına bir müze bulunmaktadır. Carl Robert Jakobson müzesi, büyük kızı tarafından 1948 yılında kurulmuştur. Müzede, Jakobson’un yaşamı ve yapmış olduğu tüm etkinlikler gösterilmektedir.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
LEHİSTAN

“Lehistan Elçisi Nerede?”

Bugün sizlerle tarih sayfalarından ilginç bir anekdotla birlikteyiz. Hikaye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir olayı anlatıyor ve Lehistan (Polonya) vekilinin varlığıyla ilgili bir soruya odaklanıyor.
Karaim-Yahudileri-foto

Karaylar ve Litvanya

Yıllardır Rusya'nın zulümleri ve ırklar arası çatışmaların arasında kalan ancak günümüze kadar her Türk toplumu gibi varlıklarını son derece iyi bir şekilde koruyan Karaylar günümüzde Litvanya ve çevre ülkelerde yaşamaktadır.
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.