eston-sarki-festivali

Estonların Geleneksel Olarak Kutladığı Önemli Festivaller

Festivaller, Estonya’da 1869 yılından beri yapılmaktadır. Festival kültürü oldukça geniş bir yer olan Estonya, bu alanda oldukça zengindir. Estonya’daki insanlar, genellikle şarkı dinlemeyi ve şarkı söylemeyi oldukça severler. 
0 Paylaşımlar
0
0
0

Festivaller, Estonya’da 1869 yılına kadar dayanmaktadır. Bu yüzden festival kültürü oldukça geniş bir yer olan Estonya, bu alanda oldukça zengindir. Estonya’daki insanlar, genellikle şarkı dinlemeyi ve şarkı söylemeyi oldukça severler. 

Bundan dolayı festivallerin temelinde müzik vardır. Birçok geleneksel festivalde müzik, olmazsa olmazdır. Estonların geleneksel olarak kutladığı önemli festivaller aşağıda verilmiştir. Festivallere hemen hemen tüm halk katılmaktadır. Bunun nedeni ise, Estonyalılar’ın, geleneksel değerlere oldukça fazla önem vermesidir. Bu festivallerin geleneksel olması, Estonyalılar için oldukça önemlidir.

Kaynak: ERR

Baltık Folk Müziği Festivali

Temmuzun son hafta sonunda kutlanan Baltık Folk Müziği festivali, insanların bir anda sokağa dökülmelerine neden olmaktadır. Estonya’da kutlanan en önemli festivallerden birisi olan bu festival, son derece samimi bir festivaldir. 

Neredeyse 25.000 kişi bu festivale katılmaktadır. Farklı grupların yer aldığı bu festivalde, şarkılar sürekli çalmakta ve geleneksel kıyafetler ve dans gösterileri ile festival oldukça eğlenceli geçmektedir.

Beer Summer Festivali

Beer Summer festivali, tüm yaz boyunca devam eden bir festivaldir. Estonların en büyük geleneksel festivali olarak bilinir. Müzik festivalleri içerisinde yer alan bu festival, oldukça gürültülü geçer. Aynı zamanda festivalde çok miktarda alkol tüketimi yapılır. Festivaldeki müzik çeşitliliği oldukça fazladır. 

Bu nedenle en fazla ilgi çeken festivallerden biridir. Festivalde alkol tüketmek serbesttir ancak alkol tüketmenin de bir sınırı vardır. Bu sınırı aşmamak gerekir. Çok fazla alkol alınırsa o kişi festivalden uzaklaştırılır.

Tallinn Uluslararası Jazzkaar Festivali

Kasım ve Aralık aylarını kapsayan bu festival, Estonya’nın başkentinde gerçekleşir. Festivalde özellikle jazz gruplarına yer verilir ve bu gruplara dans gösterileri eşlik eder. Festival alanı, gelen misafirler için park alanı hizmeti de vermektedir. Bu yönüyle oldukça fazla sevilen bir festivaldir.

Estonya Şarkı ve Dans Kutlaması

Tallinn’de yapılan bir festivaldir. Festival ilkbahar mevsiminde gerçekleşir. Estonya kültürüne dair önemli izler taşıyan bu festival, özellikle turistlerin tercih ettiği bir festivaldir. Festivalin temelinde milli duygular yer alır. Hatta bu duygunun tüm halka geçmesi için festivale başlamadan önce Estonya’nın milli marşı okunmaktadır.

Diğer Önemli Festivaller

Estonların geleneksel olarak kutladığı önemli festivallerden yukarıda bahsedilmiştir. Bu festivaller dışında kutlanan başka festivaller de vardır. Bu kadar çeşitli festivalin olması, ülkede turizme de etki etmektedir. İşte diğer önemli festivaller ise şunlardır:

  • Uluslararası Rock Müzik Festivali,
  • Eski Şehir Günleri Festivali,
  • Fin-Ugor Dillerindeki Filmler Festivali,
  • Beyaz Kadın Festivali,
  • Leigo Lake Music Festivali,
  • Tallinn Black Nights Film Festivali,
  • Punk Şarkı Festivali,
  • Saaremaa Opera Günleri

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
LEHİSTAN

“Lehistan Elçisi Nerede?”

Bugün sizlerle tarih sayfalarından ilginç bir anekdotla birlikteyiz. Hikaye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir olayı anlatıyor ve Lehistan (Polonya) vekilinin varlığıyla ilgili bir soruya odaklanıyor.
Karaim-Yahudileri-foto

Karaylar ve Litvanya

Yıllardır Rusya'nın zulümleri ve ırklar arası çatışmaların arasında kalan ancak günümüze kadar her Türk toplumu gibi varlıklarını son derece iyi bir şekilde koruyan Karaylar günümüzde Litvanya ve çevre ülkelerde yaşamaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.