eston-bayragi

Estonya’nın Kısa Tarihi

Baltık ülkeleri denidiğinde akla ilk gelen ülkelerden birisi olan ama aynı zamanda Avrupa’nın en küçük ülkesi de sayılan Estonya, çağların öncesine dayanan bir tarihe sahiptir.
0 Paylaşımlar
0
0
0

Baltık ülkeleri denidiğinde akla ilk gelen ülkelerden birisi olan ama aynı zamanda Avrupa’nın en küçük ülkesi de sayılan Estonya, çağların öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için M.Ö 6000 li yıllara kadar gitmek gerekir.

Erken Tarih

Estonya ülkesindeki ilk yerleşim yeri, yapılan araştırmalara göre Parnü nehri kıyısında yer alan Pulli‘dir. Tunç çağı burada başlamıştır ve buradaki ilk insanlar avcılık ve balıkçılık ile uğraşmıştır. Demir çağında ise tamamen tarıma dayalı bir yaşam tarzı benimsenmiş; daha sonra savaşlar ve çatışma, bölge halkının yaşam tarzı olmuştur.

İskandinav Tarihinde Estonya

Bu alanda merakı olanlar ilk olarak İskandinav tarihine bakmalıdır. Zira İskandinav – Viking denizciler ve savaşçılar , sık sık Estonyalılar ile çarpışmış, bunun sonucunda Ülke kralının İsveç kralı İngvar’ı öldürmesi ile 1. Yaroslav,  Estonyalıları mağlup etmiştir. İskandinav yenilgilerinden sonra Almanlar tarafından Hristiyanlık dinini kabul ettirmişlerdir.

Kaynak: traveller.ee

Yeniçağ Devri

Estonya hakkında fazla bilgi yer almasa da ülkenin, Baltık Denizi etrafında etkin bir savaşçılık rolü üstlendiği görülmektedir. Hristiyanlığı kabul etmeden önce pagan inançlarını çok baskın bir şekilde devam ettirmeseler de kutsal sayılan koruluklarda ve meşe ağaçları etrafında şamanlar tarafından ayinler yapıldığı görülmektedir. Bu tarihten sonra gerek Almanlar gerek İsveç ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından işgal edilip yönetilmiş ve böylece Estonya’nın tarih sahnesindeki yeri kısıtlanmıştır.

Rusya Dönemi Estonya

Kaynak: estonianworld.com

Avrupa ülkelerinin hakimiyeti ve baskısı, Rus egemenliği sonrası sona ermiştir. Esasen Baltık ülkeleri Avrupa tarafından faydalı ve işe yarar görülmemiş,  bu nedenle fazla savaş görmemiştir. Ancak 1700 lü yıllarda Rusya’nın panslavizm emelleri etrafında Estonya dahil diğer Baltık ülkeleri tamamen Rus egemenliğine girmiştir. 19. Yüzyıl sonlarına doğru Estonya’da büyük bir milliyetçilik akımı baş göstermiş ve Rus egemenliğine karşı direniş başlamıştır. 1916 yılında bolşeviklerin başa geçmesinden sonra Almanlar Rusya’ya karşı büyük zaferler kazanmış ve Estonya’ya kadar ilerlemiştir. Geri çekilen kızıl Ordu bu bölgeyi Almanya’ya bırakarak kaçmıştır. 1918 yılında ise Brest Litovsk anlaşması sonrası Almanya geri çekilmiş ve yeniden Rus dönemi başlamıtır. Ancak yine aynı yıl Estonya bağımsızlığını ilan ederek tam 14 ay özgürlük savaşı vermiştir.

Günümüz

1920 yılına kadar Sovyetlere karşı bağımsızlık mücadelesinin tadını çıkaran Estonya ikinci dünya savaşı sonrası Rus kabusunu yeniden yaşamıştır. Fakat sadece Rusların zulümleri ile değil Almanların burada bulunan Yahudi, Çingene ve Sovyet sempatizanlarını ortadan kaldırmak amacıyla kurduğu toplama kampları sonucunda Estonya nüfusunun %25’i yok olmuştur. 1944 yılında yeniden Rus Sovyet dönemine giren Estonya, 1991 yılında Şarkı Devrimi ile bağımsızlığını ilan ederek ülkeyi tekrar kurmuştur.

Fazla bilgi!

Diğer birçok kişi gibi siz de aylık bültenimize katılın ve bizimle Baltıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayın.

Asla spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza/gizlilik-politikasi göz atın.

0 Paylaşımlar
Bir yanıt yazın
Beğenebileceğiniz Benzer Makaleler
LEHİSTAN

“Lehistan Elçisi Nerede?”

Bugün sizlerle tarih sayfalarından ilginç bir anekdotla birlikteyiz. Hikaye, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir olayı anlatıyor ve Lehistan (Polonya) vekilinin varlığıyla ilgili bir soruya odaklanıyor.
Karaim-Yahudileri-foto

Karaylar ve Litvanya

Yıllardır Rusya'nın zulümleri ve ırklar arası çatışmaların arasında kalan ancak günümüze kadar her Türk toplumu gibi varlıklarını son derece iyi bir şekilde koruyan Karaylar günümüzde Litvanya ve çevre ülkelerde yaşamaktadır.
eston-mutfagı

Estonya’nın Lezzetleri

Estonya mutfağında hemen hemen her damak zevkine göre bir yemek bulmak mümkündür. En meşhur yemekleri arasında balık ürünleri yer almaktadır.
sauna in estonia

2023 – Estonya’da Sauna Yılı

Estonya'da sauna, rahatlamak ve ter atmak için bir yerden daha fazlasıdır. Bir yaşam biçimi, ulusal kimliğin bir simgesi ve nesilden nesile sevilerek aktarılan bir gelenektir. Bu nedenle 2023, bu önemli kültürün bir kutlaması olarak Estonya'da Sauna Yılı ilan edilmiştir.